www.krinich-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Понеділок, 18 жовтня 2021 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криничанський район >> Новини
«Облгаз не продає газ»: як розділилися ролі на газовому ринку?
Версія для друку Написати листа

Вже рік клієнти АТ «Дніпропетровськгаз» сплачують за розподіл блакитного палива окремо від оплати за спожитий газ. АТ «Дніпропетровськгаз» – це газорозподільна компанія, яка відповідає за безперебійну та безаварійну доставку газу споживачам. Оператор ГРМ не впливає на формування ціни на газ та не бере участі у цьому процесі. Юридично розділилися постачальники газу та газорозподільні компанії, коли почалося реформування ринку газу у 2015 році. За фактом остаточне розділення відбулося 1 січня 2020 року, коли клієнти почали отримувати 2 різні платіжки. Детальніше про ситуацію на газовому ринку нам розповість директор фінансовий АТ «Дніпропетровськгаз» Андрій Шаповалов.

- Для чого було розділено платіжки?
- У зв’язку з анбандлінгом ринку газу та приведенням його до європейських стандартів, а також задля встановлення прозорих стосунків між усіма учасниками газового ринку, з січня 2020 року вартість послуги з доставки газу виключена із загального рахунку за газ і виставлена окремим платежем. Таким чином, процес формування ціни на газ як товар набув ринкової моделі, кожен споживач може обирати постачальника газу самостійно, та саме постачальники газу, а не оператори ГРМ, встановлюють ціни на блакитне паливо.

- Що таке тариф на розподіл та як він формується?
- Тариф — єдине джерело фінансування газорозподільних мереж та оператора ГРМ.
Його затверджує НКРЕКП, він є динамічним, як і тарифи на всі інші комунальні послуги. Він залежить від декількох факторів: від розрахунку планових витрат на підтримку газорозподільних мереж в робочому стані, оновлення трубопроводу та газового обладнання; від розміру мінімальної заробітної плати та від рівня інфляції, який змінюється протягом року; у тариф закладена вартість технологічного газу, яка також може змінюватися. Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача.

Згідно з Постановою НКРЕКП від 30 грудня 2020 р. № 2768 затверджено тариф на послуги розподілу природного газу – у розмірі 1,17 грн. за 1 куб. м на місяць (без урахування ПДВ). У порівнянні із минулим роком тариф зріз всього лише на 3 копійки. Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягів споживання.

- Що входить до структури тарифу?
- Найбільшими елементами витрат у структурі тарифу є:

1) фонд оплати праці, який із нарахуваннями складає 60 % від планової тарифної виручки;
2) витрати на придбання газу на нормативні та виробничо технологічні втрати/витрати природного газу та власні потреби складають 30% від планової тарифної виручки.
Решта елементів витрат структури тарифу не перевищують 10% планової тарифної виручки. Серед них, зокрема, вартість придбання матеріалів (запчастини, розхідні та ін. матеріали, паливо, електроенергія); операційні витрати та амортизаційні відрахування; виробничі інвестиції; встановлення, повірка та заміна лічильників населенню тощо.

Як бачимо, суттєві витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ купують для технологічних потреб. Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску в мережах - щоб газ рухався газопроводами до споживачів. Його придбання газорозподільні підприємства проводять через тендерні процедури.

Дніпропетровськгаз, так само як всі споживачі, страждає від зростання цін на газ. В діючому з 1 січня 2021 року тарифі на доставку газу зафіксовано вартість технологічного газу на рівні 5,8 грн за куб. На біржі Оператору ГРМ не продали по такій ціні технологічний газ ні державний Нафтогаз, ні приватні трейдери. Тому що ціна біржова вже перевищує 10 грн за куб.

Інша велика складова тарифу – заробітна плата працівників. Фахівці мають спеціальні знання, працюють здебільшого за ненормованим графіком, часто – в умовах підвищеної небезпеки. Останніми роками через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні й тисячі кваліфікованих кадрів. Як компанія, так і споживачі зацікавлені у тому, щоб у Дніпропетровськгазі працювали виключно висококваліфіковані фахівці та щоб їх кількість не зменшувалася. У зоні ліцензійної діяльності компанії знаходиться близько 18 тис.км. газопроводу. Щоб підтримувати таку інфраструктуру у робочу стані необхідна величезна та злагоджена роботи різних служб.

Крім того, Дніпропетровськгаз відповідає за роботу аварійно-диспетчерської служби 104. Вони, як і швидка або патрульна поліція, працюють цілодобово. «Дніпропетровськгаз» обслуговує 606 тисяч споживачів Дніпропетровщини. АДС локалізує та ліквідує аварійні ситуації та аварії в газорозподільних системах і на газифікованих об'єктах населених пунктів в Дніпропетровській області.

- Чому плата за доставку газу однакова щомісяця?
- З точки зору споживача: по-перше, рівні платежі щомісяця дозволяють нівелювати сезонні фінансові навантаження. Адже взимку, коли значно збільшується використання газу, платіж за доставку газу залишається незмінним. Тож в зимові місяці фінансове навантаження при сплаті за газ зменшується. По-друге, зручність в плануванні видатків сімейного бюджету – платіж за доставку незмінний впродовж року.
З точки зору оператора ГРМ: рівна оплата послуг доставки газу щомісяця дозволяє отримувати стабільне фінансування впродовж року. Це забезпечує ресурс для ремонтних робіт в літні місяці, коли навантаження не мережу зменшується і їх проведення не завдає незручностей споживачам. Результат: підвищується якість послуги з доставки газу.
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор