www.krinich-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Середа, 15 липня 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криничанський район >> Новини
Юстиція відкрита для людей!
Версія для друку Написати листа

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ КОНСУЛЬТУЄ В РАМКАХ ПРОЄКТУ «Я МАЮ ПРАВО!»: що таке булінг, як його розпізнати та як діяти сторонам конфлікту?
У 2019 року вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу. Напередодні початку нового навчального року, Міністерство юстиції України продовжує інформування в рамках кампанії #СтопБулінг.
Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) - це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Які ознаки булінгу?
Типовими ознаками булінгу є:
· систематичність (повторюваність) діяння;
· наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
· наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Які є види булінгу ?
Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є:
фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);
психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
· кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).
Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?
Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування - це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом весело штовхалися, але одна із них впала і забилася - це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти!

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?
Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину.
Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти.
Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.
Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона, поліція).
Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання.
Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може потребувати певного часу.

У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію!
Що робити, якщо ви стали свідком булінгу?
Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати.
Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги.
Пояснити, які саме дії вважаєте булінгом і чому їх варто припинити.
Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей.
Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.
Ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!
Що робити, якщо ваша дитина агресор?

Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки.
Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів.
Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого настає відповідальність.
Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою.
Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.
Яка роль відведена педагогічним працівникам у запобіганні та протидії булінгу?
Керівник закладу освіти зобов’язаний створити у закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу. Крім того, керівник:
· розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
· розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) та видає рішення про проведення розслідування;
· вживає відповідних заходів реагування;
· забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учням, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
· повідомляє органам Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
Також Закон зобов’язує педагогічних працівників негайно повідомляти керівників закладів освіти про виявлені факти булінгу (цькування) серед школярів.
Яка відповідальність за вчинення булінгу?
До прийняття змін до законів щодо протидії булінгу (цькуванню) відповідальності за його вчинення в Україні не існувало. З прийняттям нового закону було запроваджено адміністративну відповідальність. Відтепер вчинення булінгу (цькування) стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування). Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?
Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).
Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .


МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ консультирует В РАМКАХ проекта «Я ИМЕЮ ПРАВО»: что такое буллинг, как его распознать и как действовать сторонам конфликта?
В 2019 году году поступили в силу нормы закона «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно противодействия буллинг (травле)», который определяет понятие буллинг. Накануне начала нового учебного года, Министерство юстиции Украины продолжает информирование в рамках кампании # СтопБулинг.
Буллинг (bullying, от англ. Bully - хулиган, драчун) (травля) - это деяния (действия или бездействие) участников образовательного процесса, которые заключаются в психологическом, физическом, экономическом, сексуальном насилии, в том числе с применением средств электронных коммуникаций, совершаются в отношении малолетнего или несовершеннолетнего лица и (или) таким лицом относительно других участников образовательного процесса, в результате чего мог быть или был причинен вред психическому или физическому здоровью потерпевшего.
Признаки буллинг?
Типичными признаками буллинг являются:
· систематичность (повторяемость) действия;
· наличие сторон - обидчик (буллер), потерпевший (жертва буллинг), наблюдателей;
· последствия в виде психической и / или физического вреда, унижения, страха, тревоги, подчинение потерпевшего интересам обидчика, и / или причинение социальной изоляции пострадавшего.
Какие есть виды буллинг?
Человека, которого выбрали жертвой, пытаются унизить, запугать, изолировать от других различными способами. Наиболее распространенными видами булинґу являются:
физический (толкание, подножки, затрагивания, драки, пинки, пощечины, нанесение телесных повреждений)
психологический (унизительные взгляды, жесты, оскорбительные телодвижения, мимика лица, распространение оскорбительных слухов, изоляция, игнорирование, угрозы, шутки, манипуляции, шантаж)
экономический (кражи, повреждения или уничтожения одежды и других личных вещей, вымогательство денег)
сексуальный (унизительные взгляды, жесты, оскорбительные телодвижения, прозвища и образы сексуального характера, съемки в переодягальнях, распространение оскорбительных слухов, сексуальные угрозы, шутки)
кибербуллингу (унижение с помощью мобильных телефонов, Интернета, других электронных устройств).
Как отличить обычный конфликт от буллинг?
Стоит помнить, что каждый конфликт является буллинг. Травля - это длительные, повторяющиеся действия, а единичная столкновение между участниками таким не может считаться. Например, если друзья поссорились и подрались или дети вместе весело толкались, но одна из них упала и забилась - это не считается буллинг. Однако, если сверстники во главе с Булер регулярно смеялись, унижали или прятали и бросали вещи ребенка, толкали, не первый раз нецензурно обзывали и били, преподавали в соцсети непристойные или отфотошопленные снимки ребенка - нужно немедленно действовать!
Что делать, если ваш ребенок стал жертвой буллинг?
• Сохраняйте спокойствие, будьте терпеливы, не нужно давить на ребенка.
• Поговорите с ребенком, дайте ей понять, что вы не обвиняете ее в сложившейся ситуации, готовы ее выслушать и помочь.
• Спросите, какая именно помощь может понадобиться ребенку, предложите свой вариант решения ситуации.
• Объясните ребенку, к кому он может обратиться за помощью в случае травли (психолог, учителя, руководство школы, старшие ученики, родители других детей, охрана, полиция).
• Сообщите руководство учебного заведения о ситуации, сложившейся и требуйте надлежащего ее урегулирования.
• Поддержите ребенка в налаживании отношений со сверстниками и подготовьте ее к тому, что решение проблемы буллинг может потребовать определенного времени.
В случае, если разрешить ситуацию с буллингом на уровне школы не удается - сообщите полицию!
Что делать, если вы стали свидетелем буллинг?
• Вмешаться и прекратить травлю - буллинг не следует игнорировать.
• Занять нейтральную позицию в споре - обе стороны конфликта нуждаются в помощи.
• Объяснить, какие именно действия считаете буллинг и почему их следует прекратить.
• Избегать в общении слов «жертва» и «агрессор», чтобы предотвратить клеймению и распределения ролей.
• Сообщить руководство учебного заведения о ситуации, сложившейся и принять необходимые меры по прекращению травли.
Ситуации с физическим насилием требуют немедленного вмешательства!
Что делать, если ваш ребенок агрессор?
• Откровенно поговорите с ребенком о том, что происходит, выясните мотивацию его поведения.
• Внимательно выслушайте ребенка, с уважением отнеситесь к ее словам.
• Объясните ребенку, что его действия могут быть признаны насилием, за совершение которого наступает ответственность.
• Четко и настойчиво попросите ребенка прекратить такое поведение, но не угрожайте ограничениями и наказаниями. Сообщите ей, что будете наблюдать за ее поведением.
• Обратитесь к школьному психологу и проконсультируйтесь о поведении своего ребенка во время занятий - агрессивное поведение и проявления насилия могут быть признаком серьезных эмоциональных проблем.
Какая роль отведена педагогическим работникам в предотвращении и противодействии буллинг?
Руководитель учебного заведения обязан создать в учебном заведении безопасную образовательню среду, свободное от насилия и буллинг. Кроме того, руководитель:
• разрабатывает, утверждает и обнародует план мероприятий, направленных на предотвращение и противодействие буллинг (травле) в учебном заведении;
• рассматривает заявления о случаях буллинг (травля) и выдает решение о проведении расследования;
• принимает соответствующие меры реагирования;
• обеспечивает выполнение мероприятий для предоставления социальных и психолого-педагогических услуг ученикам, совершивших буллинг, стали его свидетелями или пострадали от буллинг (травля)
• сообщает органам Национальной полиции Украины и службе по делам детей о случаях буллинг (травля) в учебном заведении.
Также Закон обязывает педагогов немедленно сообщать руководителей учебных заведений о выявленных фактах буллинг (травля) среди школьников.
Какая ответственность за совершение буллинга?
До принятия изменений в законы по противодействию буллинг (травле) ответственности за его совершение в Украине не существовало. С принятием нового закона была введена административная ответственность. Отныне совершение буллинг (травля) относительно малолетнего или несовершеннолетнего лица или таким лицом относительно других участников образовательного процесса наказывается штрафом от 850 до 1700 грн или общественными работами от 20 до 40 часов.
Такие действия, совершенные повторно в течение года после или группой лиц наказываются штрафом в размере от 1700 до 3400 грн или общественными работами на срок от 40 до 60 часов.
В случае совершения буллинг (травля) несовершеннолетними до 16 лет, будут отвечать его родители или лица, их заменяющие. К ним применять наказание в виде штрафа от 850 до 1700 грн или общественные работы на срок от 20 до 40 часов.
Отдельно предусмотрена ответственность за сокрытие фактов буллинг (травля). Если руководитель учебного заведения не уведомит органы Национальной полиции Украины об известных ему случаях травли среди учеников, к нему будет применено наказание в виде штрафа от 850 до 1700 грн или исправительные работы до одного месяца с отчислением до 20% заработка.
Куда обращаться за более подробной консультацией и разъяснениями?
Если у вас остались вопросы по данному поводу, пожалуйста, звоните в контактный центр системы бесплатной правовой помощи по телефону 0 (800) 213 103, круглосуточно и бесплатно в пределах Украины. В центрах и бюро предоставление бесплатной правовой помощи по всей Украине вы можете получить юридическую консультацию и правовую защиту.
ВАЖНО: дети имеют право бесплатно получить услуги адвоката (составление заявлений, представительство в суде).
Если ребенку необходима психологическая помощь - обратитесь в Национальную детскую «горячую линию» для детей и родителей по вопросам защиты прав детей по номеру 116-111.


З повагою,відділ правової освіти Управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області_____________________________________Юстиція відкрита для людей!
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор