www.krinich-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Понеділок, 10 грудня 2018 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криничанський район >> Новини
КРИНИЧАНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ НАДАЄ РОЗ’ЯСНЕННЯ: Пропустив строки – як отримати спадщину?
Версія для друку Написати листа

Після смерті людини родичі повинні звернутися до нотаріальної контори для оформлення переходу прав від спадкодавця. Часто доводиться чути про те, що знайомі рекомендують родичам не звертатися до нотаріуса раніше шести місяців після смерті спадкодавця. Та чи правильно це і чи існують якісь строки для таких звернень?

Цивільним кодексом України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. При цьому, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом).

Законодавством, дійсно, встановлюється строк у шість місяців для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини. У зв’язку із порушенням такого строку виникають певні наслідки. Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, а саме: якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Отже, якщо родичі померлої людини пропустили шестимісячний термін та не звернулися в цей строк до нотаріальної контори, то при зверненні громадян нотаріус може надати постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій замість свідоцтва про право власності на спадщину.

Що робити коли такий строк було пропущено? За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину (якщо такі є), спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

У особи, яка пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини є можливість звернутися до суду з позовом про поновлення такого строку. За позовом спадкоємця суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, якщо позивачем буде доведено поважною причиною пропуску строку. За змістом статті 1272 Цивільного кодексу України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.


Надія Федориненко,
начальник Криничанського бюро правової допомоги

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор