www.krinich-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Середа, 12 грудня 2018 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криничанський район >> Новини
Криничанське бюро правової допомоги інформує: «Як довести своє батьківство?»
Версія для друку Написати листа

Частими випадками є спільне проживання жінки та чоловіка як подружжя, але без реєстрації шлюбу. У разі реєстрації державою таких відносин (укладення шлюбу), у пари виникають відповідні обов’язки та не менше прав. Так, сімейне законодавство врегульовує майнові і немайнові права кожного з подружжя.
Що ж робити, коли у пари з «вільними стосунками» (пара яка проживає без реєстрації шлюбу, але однією сім’єю) народилися діти?
За нормами Сімейного кодексу України, визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою, може відбуватися у добровільному порядку, а саме:
- за спільною заявою матері та батька дитини (ст. 126 СК України);
- за заявою чоловіка, який вважає себе батьком дитини (ст. 127 СК України) та у судовому порядку (ст. 128 СК України).

Найчастіше, питання визначення походження дитини (встановлення факту батьківства) постає гостро у випадках смерті одного з подружжя, або коли такі «цивільні» відносини розриваються.
Згідно вимог ст. 128 СК України позов про визнання батьківства може подати чоловік, який вважає себе батьком дитини, якщо його батьківство не визнається (оспорюється) матір'ю дитини, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Визнання батьківства в судовому порядку можливе також лише за умови, що актовий запис про батька дитини вчинено відповідно до вказівок матері. У судовому порядку можуть також встановлюватись факт батьківства (материнства) та факт визнання батьківства. Ці справи розглядаються за правилами окремого провадження.
Встановлення факту батьківства в судовому порядку відрізняється від визнання батьківства за рішенням суду за наступними критеріями:
- відсутність спору щодо батьківства дитини;
- смерть фактичного батька дитини;
- час народження дитини.
У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду (ст. 130 СК України). Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до вказівок матері дитини. Заяву про встановлення факту батьківства можуть подавати ті ж самі особи, які мають право пред'являти позов про визнання батьківства, крім, звичайно, особи, яка вважає себе батьком дитини.
За рішенням суду може також бути встановлений і факт материнства (ст. 132 СК України). Умовами розгляду заяви про встановлення факту материнства є:
- смерть жінки;
- за життя ця жінка вважала себе матір'ю дитини;
- відсутність спору щодо материнства цієї жінки;
- в актовому записі про реєстрацію народження вчинено запис про матір дитини за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина. Заява про встановлення факту материнства може бути подана батьком, опікуном, піклувальником дитини або особою, яка утримує та виховує дитину. У разі досягнення дитиною повноліття вона також може подати таку заяву до суду.

Надія Федориненко
Начальник Криничанського бюро правової допомоги
Криничанське бюро правової допомоги Кам’янського (Дніпродзержинського) місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: смт. Кринички, вул. Виконкомівська, б. 17, к. 15,16.
Графікроботи: Понеділок-П'ятниця з 08:00 до 17:00.
Контактний номер телефону бюро: (05654) 9-20-62

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор