www.krinich-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 24 серпня 2017 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криничанський район >> Новини
Роз’яснення щодо порядку припинення шлюбу надає Криничанське бюро правової допомоги
Версія для друку Написати листа

Порядок припинення шлюбу

Припинення шлюбу – це припинення правових відносин подружжя, на підставі юридичних фактів. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання. Розірвання шлюбних відносин відбувається в судовому порядку, а також шлюб може бути розірвано органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Шлюб може бути розірвано за спільною згодою подружжя у якого не має спільних дітей органом ДРАЦС. Для цього подружжю необхідно подати заяву про розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. За ініціативою одного з подружжя орган ДРАЦС припиняє шлюб тільки, якщо інший з подружжя визнаний безвісно відсутнім, або визнаний недієздатним.

Найчастіші запитання, що виникають у відповідному порядку розірвання шлюбу

Що робити, коли подружжя збирається розірвати шлюб через орган ДРАЦС, але в одного із них немає можливості особисто подати заяву?
Статтею 106 Сімейного кодексу України передбачено, якщо один із подружжя в силу тих чи інших обставин не може особисто подати зазначену заяву, то таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Чи є можливість у подружжя відмовитися від розлучення, якщо відповідні заяви вже подані до органу ДРАЦС?
Лише після спливу одного місяця від дня подання такої заяви орган ДРАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу. У подружжя буде місяць для того щоб відкликати заяву про розірвання шлюбу і зберегти сімЙ’ю.

Чи може орган ДРАЦС провести розлучення пари у якої немає дітей, якщо у них є спори щодо спільного майна?
В такому разі, шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору. А такі спори можна вирішити у судовому порядку.

Як припинити шлюб з особою, яку визнано недієздатною?
Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя може бути лише у двох випадках: якщо один із подружжя визнаний безвісно відсутнім, або недієздатним. Для цього необхідно звернутися до органу ДРАЦС з відповідною заявою, а також мати при собі рішення суду, яким визнано іншого з подружжя безвісно відсутнім, чи недієздатним.

Судовий порядок розірвання шлюбу.
Шлюб може бути розірвано на підставі рішення суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей. Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений і одним із подружжя.

Найчастіші запитання, що виникають у відповідному порядку розірвання шлюбу

Як розірвати шлюб подружжя яке має спільних дітей?
Таке подружжя може подати до суду заяву про розірвання шлюбу. В статті 109 Сімейного кодексу України визначено, що разом з відповідною заявою, можна подати письмовий договір про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і, що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей, то суд постановляє рішення про розірвання шлюбу.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Чи можна розлучитися, якщо дружина вагітна?
Згідно з СКУ, позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Проте є випадки в яких це дозволено: коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини; коли дружина вагітна не від свого чоловіка - якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

На що звертає увагу суд, при розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя?
По-перше, суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
Суд з'ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Чи можна залишити прізвище чоловіка після розлучення?
Статтею 113 Сімейного кодексу передбачено право на вибір прізвища після розірвання шлюбу. Отже, особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем. Також, за бажанням особи, можна відновити своє дошлюбне прізвище.

З якого моменту шлюб вважається припиненим у разі його розірвання?
Розірвання шлюбу органом ДРАЦС, повинно бути відповідно зареєстровано і засвідчено Свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Тобто, момент припинення шлюбу в даному порядку є день реєстрації розірвання шлюбу.

А якщо зверталися за розірванням шлюбу до суду, то рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Отже, в даному випадку шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.
Надія Федориненко,
заступник начальника
Криничанського бюро правової допомоги
Криничанське бюро правової допомоги Дніпродзержинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: смт. Кринички, вул. Виконкомівська, б. 17, к. 15,16.
Графік роботи: Понеділок-П'ятниця з 0
8:00 до 17:00.
Контактний номер телефону бюро: (05654) 9-20-62
Всеукраїнська гаряча телефонна лінія, зателефонувавши на яку можна дізнатися адреси центрів та бюро в усіх регіонах України - 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор