Криничанський район
www.krinich-rn.dp.gov.ua


Комунальний заклад «Криничанська центральна районна лікарня» Дніпропетровської обласної ради надає населенню Криничанського району вторинну медичну допомогу.
В лікарні працюють відділення: терапевтичне, дитяче, неврологічне, хірургічне, стоматологічне, гінекологічне. Працюють рентгенкабінет, флюорограф, клініко-діагностична лабораторія, кабінет ультразвукових досліджень.
В поліклініці ЦРЛ здійснюють прийом вузькопрофільні лікарі 13 спеціальностей. Це: хірург, ендокринолог, дерматолог, невропатолог, окуліст, гінеколог, уролог, травматолог, онколог, інфекціоніст, фтизіатр, нарколог, психіатр.
Крім того, в приміщеннях лікарських амбулаторій по району працюють лікарі-стоматологи. В смт Божедарівка надають послуги відділення клініко-діагностичної лабораторії та рентгенкабінет, також в смт Аули працює рентгенкабінет.
Відповідно до норм чинного законодавства фінансування поточних видатків закладу (а це заробітна плата лікарів, медичних сестер, молодшого медичного персоналу, адміністрації ЦРЛ, видатки на придбання медикаментів, оплату ліків для окремих категорій населення за пільговими рецептами, закупівля продуктів харчування та інщі потреби) здійснюється за рахунок медичної субвенції з державного бюджету, яка надходить до бюджетів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) та районного бюджету пропорційно чисельності населення, що проживає на території ОТГ та сільських рад, які ще не приєдналися.
Згідно вимог Бюджетного Кодексу оплата комунальних послуг та енергоносіїв здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, тобто, за рахунок коштів районного бюджету та бюджетів ОТГ.
За результатами І півріччя 2018 року медичну субвенцію з державного бюджету згідно затверджених помісячних планових асигнувань перерахували повністю і районний бюджет, і бюджети ОТГ.
З розрахунками по енергоносіях справа виглядає інакше. ЦРЛ отримала фінансування на оплату енергоносіїв з районного бюджету - 100%, від Криничанської ОТГ - 100%, Аулівської ОТГ - 90%, Божедарівської ОТГ - 22%.
Неповне фінансування ставить під загрозу діяльність нашого закладу: ЦРЛ не має можливості провести відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлю природного газу на весь опалювальний період, електричної енергії на весь календарний рік. Ця ситуація тягне за собою проблеми із забезпеченням відповідного теплового режиму в приміщеннях лікарні, в неможливості провести своєчасні розрахунки за спожиті енергоносії.
На даний час районна лікарня від Божедарівської ОТГ не отримала позитивних відповідей про виділення асигнувань на оплату енергоносіїв на II півріччя 2018 року.
З 35 тисяч населення Криничанського району 20 тисяч - це жителі об’єднаних територіальних громад. Один районний бюджет не в змозі профінансувати для нашого закладу видатки на енергоносії в повному обсязі. А це, в свою чергу, призведе до відключення від мережі електропостачання, водопостачання та зриву початку опалювального сезону. Внаслідок того, що приміщення лікарні не будуть опалюватися, існує загроза поступового руйнування будівель закладу.
З початку 2019 року об’єднані територіальні громади мають намір спрямувати кошти медичної субвенції з державного бюджету до інших лікарень. Так, на сьогодні керівництво Божедарівської об’єднаної територіальної громади ініціює проведення громадських слухань про перехід на медичне обслуговування з Криничанської ЦРЛ до лікарні м. Кам’янське. Такий крок керівництво громади пояснює економією коштів, які необхідно направити на фінансування енергоносіїв, бо місто сьогодні ці кошти в громади не просить. Але ж не факт, що попросять завтра.
Якщо таке рішення буде прийнято громадою, то наш заклад не отримає не лише кошти на фінансування енергоносіїв, а й медична субвенція з державного бюджету, розрахована на жителів Божедарівської громади, перейде до бюджету м. Кам’янське.
Центральна районна лікарня в зв’язку із зменшенням фінансування змушена буде вдатися до заходів, які не покращать медичне обслуговування населення.
Наша установа вимушена буде скоротити ліжковий фонд на 55 ліжок (гінекологічне на 20 ліжок - відділення закриється повністю, неврологічне на 20 ліжок - відділення закриється повністю, хірургічне на 15 ліжок - відділення закриється частково). Скорочення ліжкового фонду призведе до повного або часткового скорочення чисельності працівників у відділеннях. Крім того, ця ситуація потягне за собою закриття клініко-діагностичної лабораторії та рентгенкабінету, стоматологічного кабінету в смт Божедарівка, закриття рентгенкабінету та стоматологічного кабінету в смт Аули.
Також будуть скорочення в консультативній поліклініці, яка надає медичні послуги вузьких спеціалістів та медичних оглядів, закриється фізіотерапевтичне відділення.
Хворі на цукровий діабет не матимуть можливості отримання безкоштовних препаратів інсуліну в центральній районній лікарні. Для його отримання необхідно буде відвідувати лікарні інших регіонів. Аналогічна ситуація складеться і з відпуском ліків за пільговими рецептами для певних категорій населення, наприклад, онкохворих.
Якщо громади району перейдуть на медичне обслуговування до інших лікарняних закладів, то населення Криничанського району за медичною допомогою другого рівня змушене буде звертатися в лікарні, розташовані поза межами нашого району, що ставить під загрозу здоров’я та життя громадян.
Як кажуть, ламати - не будувати. До речі, восени виповнюється 50 років як Криничанська центральна районна лікарня перебралася із старих приміщень в будівлі, де ми зараз працюємо. Прикро, що до цієї дати ми - жителі району та працівники центральної районної лікарні отримуємо такий «подарунок».

Шановні жителі Криничанського району! Від вашої волі та вашого рішення сьогодні залежить - бути центральній районній лікарні на теренах району чи ні; чи потрібна вам, жителям району, вторинна медична допомога, яку надає наш заклад. Скажіть своє слово !

З повагою
А.К. Каграманян,
головний лікар комунального закладу
«Криничанська центральна районна лікарня»