Криничанський район
www.krinich-rn.dp.gov.ua


Шановні земляки-криничанці!
  29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут. Саме поблизу станції Крути в двох десятках кілометрів від м. Ніжин Чернігівської області, у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
  Бійців було триста – студенти та гімназисти. Проти них було чотири тисячі – солдати, фронтовики та матроси більшовицької армії. Це був нерівний бій, який дав змогу на декілька днів віддалити захоплення Києва.
  Бойовий наказ наша молодь виконала, але дорогою ціною.
  У січні 1918 року на столицю України насувалися озброєні більшовики під командуванням колишнього царського генерала Муравйова. Київські студенти та гімназисти, прагнучи захистити молоду Українську державу, організували Курінь січових стрільців, щоб дати гідну відсіч загарбникам.
  Курінь, що налічував 300 чоловік, складався із студентів Українського народного університету, Університету Святого Володимира та учнів старших класів Української Кирило-Мефодіївської гімназії.
  Захисники, пройшовши лише семиденну військову підготовку, без сумнівів і вагань вирушили в похід проти російської армії на станцію Крути.
  П’ять годин безперестанку студентський курінь стримував наступ червоних, втрачаючи молоді життя, під градом куль і гранат.
  Московські солдати без жалю багнетами проколювали груди юнаків, прикладами рушниць розбивали голови, добивали поранених – розповідали очевидці тих трагічних подій.
  28 студентів потрапили в полон. Їх по-звірячому мордували, а на світанку повели на розстріл. У зимове холодне небо злетіли звуки Гімну „Ще не вмерла Україна”. І першим його заспівав гімназист Григорій Пипський.
  Пролунала недовга кулеметна черга… Загалом бій під Крутами тривав три дні. 29 січня 1918 року було вбито останнього з трьохсот крутівських героїв.
  У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника. Російсько-радянське військо втратило боєздатність на чотири дні.
  Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
  Після бою більшовики заборонили місцевим селянам поховати за християнським обрядом тіла захисників Києва, залишивши їх на засніженому полі.
  Київ було захоплено у лютому 1918 року, а вже у березні столицю Української Народної Республіки було звільнено.
  Тільки тоді почали розшукувати тіла молодих людей, які загинули під Крутами. Вдалося знайти лише 30 скалічених тіл юнаків, які були у повному розквіті сил. Їх урочисто поховали в братській могилі у Києві на Аскольдовому цвинтарі.
  Під час поховання героїв Президент УНР Михайло Грушевський сказав, що ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам’ять на віки.
  Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її.
  „Понад усе вони любили свій рідний край”, — писав український поет Павло Тичина. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства.
  Україна пишається молодими Героями. Пройшло 101 рік, і пам’ять про них невмируща+.
  На сьогоднішній день новітні Герої на Сході України своєю жертовністю теж захищають Україну від найбільшої загрози – втрати її незалежності.
  І ми вболіваємо за своїх співвітчизників, які потерпають від бойових дій, вибухів, пострілів.
  Я особисто з гуманітарною місією побував у зоні АТО, зустрічався з бійцями – і земляками-криничанцями, і нашими співвітчизниками з інших куточків України і відчув їх настрій – стояти до останнього, поки ворог не залишить окуповані території.
  Тож в душі і в серці горджуся нашими захисниками, які відстоюють мир і спокій на сході України.
  На жаль, серед них є втрати, як це мало місце і 101 рік тому у бою під Крутами.
  Вічна шана нашим воїнам, які полягли за свободу та незалежність держави!
  Сьогодні в бібліотеках та загальноосвітніх школах Криничанщини відбули інформаційно-просвітницькі заходи по вшануванню пам’яті Героїв Крут, щоб сучасні покоління знали про безсмертні подвиги захисників Української держави.
  Бажаю всім землякам-криничанцям міцного здоров’я, громадянської активності, мудрості, виваженості та успіхів у всіх справах і починаннях.
  Шануймо нашу історію – доблесну, героїчну, зі славними сторінками кращих бойових і трудових традицій і нехай буде мирним небо над рідним краєм!
  З повагою
  О.В. ГАПІЧ,
  голова Криничанської райдержадміністрації,
  депутат районної ради